top of page
  • Yazarın fotoğrafıDoç. Dr. Elif TURGUT

Redcord Egzersizleri & NEURAC (Nöromüsküler Re-aktivasyon)


Aktif yaşam tarzı ve fiziksel aktivitenin önemi her geçen gün artan araştırmalar ile ortaya konmaktadır. Sağlıklı yaşam ve sakatlanmalardan korunmak için uygulanan egzersiz eğitimleri aynı zamanda bir çok kas-iskelet ve sinir sistemini içeren hastalıklarda ve uzun süreli ağrı şikayeti bulunan kişilerde de tedavi amaçlı uygulanmaktadır.

Kas iskelet sistemi problemlerinde tipik olarak ağrı, aşırı kullanım, ya da kullanmamaya bağlı hareket mekanizmaları bozulur, yani hareket esnasında doğru kas grupları doğru zamanda ve doğru miktarda kasılıp gevşeyemez. Böylelikle hareket kısıtlılıkları, performanstan düşme ve sıklıkla da kronik ağrı şikayeti karşımıza çıkar. Herhangi bir nedenden dolayı bahsedilen sistemin bozulması günlük yaşam aktivitelerini etkiler ve genellikle yorgunlukla sonuçlanır. Kişiler düzenli fiziksel aktivite ve her zamanki egzersizlerine devam etse de, egzersizin zorluğu eğer kişinin potansiyelinin üzerinde ise yalnızca yanlış mekanizmayı pekiştirir.

Norveçli Fizyoterapistler son 30 yılda bilimsel verilere bağlı kalarak geliştirdikleri egzersiz yöntemleriyle daha güvenli ve etkili egzersiz ve hareket imkanı sunmaktadır. Redcord Egzersizleri, ip ve askılar kullanılarak vücut ağırlığının kullanıldığı, hareketli destek yüzeyi ve çok yönlü hareket edebilme imkanı sağlayan egzersizlerdir. Fizyoterapistler ve insan hareketi ile ilişkili çalışan tıp doktorları ise Redcord Egzersizleri ve ekipmanlarını biyomekanik açıdan zekice kullanarak NEURAC tedavisini tüm dünyada yaygınca uygulamaktadırlar.

NEURAC tedavisinde egzersizin zorluğu kişiye özel seviyede kolaylaştırılarak ya da zorlaştırılarak ayarlanır, hastalarda ve hareket problemi olan kişilerde hareketin ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve yalnızca belirtileri değil temelde hastalığa neden olan problemlerin tedavi edilmesi amaçlanır. Böylelikle sinir-kas ve iskelet sistemi fonksiyonunu doğru bir şekilde gerçekleştirilir. Daha kısa sürede daha etkin tedavi sağlanır. İkincil yaralanmalar önlenebilir ve yaşam kalitesini arttırılır. Aynı egzersizin hem yaşlı hastada hem de elit sporcularda uygun hale getirilebilmesi için terapistler temelde 5 biyomekanik prensibi kullanılarak tedavi edici kas aktivasyonunu sağlamaya çalışılırlar;

  1. Vücut ağırlığının taşındığı egzersizler,

  2. Sabit olmayan, hareketli destek yüzeyi,

  3. Farklı yönlerde hareket edebilme,

  4. Kişiye özel zorluk seviyesini arttırma,

  5. Kişiye özel zorluk seviyesini yani yükü azaltma ve ağrısız hareket sağlama.

Türkiye’de oldukça yeni uygulanmaya başlayan bu yöntemi Hacettepe Üniversitesi’nde uyguluyoruz. Araştırma ve klinik olarak uygulama anlamında adımlar atarak sağlıklı yaşam ve hastaların tedavisi için yeni ufuklar açtığını düşünüyorum. Uzun süreli kas-iskelet sistemi ağrıları bulunan hastaların tedavisinde bu yöntemi uygulamak isteyen terapistlerin mezuniyet sonrası eğitimleri tamamlaması gerekmektedir. Bu kapsamda uluslararası geçerliliği olan NEURAC 1 kursunun Türkçe anlatım ile 2018 yılında gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Okuduğunuz için teşekkürler, yararlı olmasını dilerim; yorumlarınızı bekliyorum.

Elif Turgut

543 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page